Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon istenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmanın en modern yoludur. Lazer epilasyonda kullanılan lazer ışığı deride kıl folikülündeki renk hücreleri tarafından absorbe edilir ve burada ısı enerjisine dönüşerek kıl kökünde kalıcı tahribata neden olur. Lazer epilasyon sırasında kullanılan çeşitli yüzeyel soğutma yöntemleri sayesinde ve etkilenen renk hücrelerinin kıl folikülünde deriye göre daha yoğun bulunmasıyla  kıl folikülü hasar görürken deri etkilenmez. Günümüzde lazer epilasyonda en sık kullanılan lazerler alexandrite, diode ve nd-YAG lazerlerdir. Uygulama yapılacak kişinin deri rengi, kıl tipi ve rengine göre uygun cihaz belirlenir.

Kıl kökleri vücutta anagen (aktif), katagen ve telogen olmak üzere farklı evrelerde bulunur. Lazer epilasyonda hedef o seansdaki aktif kıl kökleridir. Bir seansda tüm kıllarda tahribat oluşmamasının ve tekrarlayan seanslara gerek duyulmasının nedeni budur.

Lazer epilasyonda amaç kişinin deri rengine, uygulanan bölgeye, kıl tipine uygun enerjiyi uygun cihazla vererek kılların tahrip olmasını sağlamaktır. Hedef kıl folikülündeki renk olduğu için koyu renkli kalın kıllar ve açık ten rengi kombinasyonu lazer epilasyondan fayda görür çok ince, beyaz sarı, turuncu  renkli kıllar ise  lazer epilasyondan fayda görmez. Koyu ten rengine sahip kişilerde ise farklı cihaz tercihleri ile kişiye göre değerlendirme yapılarak başarı sağlanabilir.

Lazer epilasyon 12 yaşını doldurmuş kıl ve deri rengi değerlendirilerek uygunluğu saptanmış kişilere uygulanabilir. Uygulama yapılacak kişi lazer epilasyon sürecinde olumsuzluklara neden olabilecek bir takım genetik ve hormonal problemler açısından gerek epilasyon öncesinde gerekse seans sırasında dermatolog tarafından değerlendirilmeli, eğer gerekli ise bir takım tetkikler yapılmalıdır.

Lazer epilasyon son altı ay içinde oral retinoid tedavisi alanlarda, ışık duyarlılığını artıran ilaçlar kullananlarda, epilepsi hastalarında, sedef, vitiligo gibi tetiklenebilen hastalıkları olanlarda, şüpheli pigmente lezyonu olanlarda, uygulama alanında enfeksiyon varlığında, hamilelerde ve bronz tende, solaryum maruziyeti sonrasında  uygulanmaz.

Erkek ve kadınlara uygulanabilir. Vücudun herhangi bir kısmında uygun kıl varlığında kullanılabilir. Tedavi süresi uygulama yapılacak vücut alanına göre değişir. Deriye çarpan lastiğin verdiği ağrı lazer epilasyon ağrısını tarif edebilir. Uygulama alanında kıl etrafında kızarıklık, hafif ödem, geçici yanma hissi oluşabilir, bir takım ilaçlarla azaltılabilir, ani yan etkiler tamamen geçicidir.

Lazer epilasyon uygulanacak alana en az 3 hafta süreyle ağda, cımbız gibi kıl köklerinin çekilerek uzaklaştırılması işlemi uygulanmamalıdır.  İşlem alanında sadece kıl köklerinin olması enerjinin kıl köküne doğru aktarılmasını ve derinin yüzeyinde kılın artmış ısısıyla yanık oluşmamasını sağlar.
Seans aralıkları vücut bölgelerine göre belirlenmelidir. Yüzde 30 günde tekrarlanabilirken vücutta bu süre 6-8 hafta kadardır. Yüz uygulamalarında sonuç vücut uygulamalarına göre daha geç görülebileceğinden seans sayısı daha fazla olabilir.

Lazer epilasyonda amaç kıl kökü tahribatıdır. Işık sadece kıl köküne ulaşır, vücudun başka bir kısmına veya daha derin bir dokuya ulaşmaz, zarar vermez. Lazer ışığı deride kalıntı bırakmaz, birikmez. Bilinen uzun vadeli bir yan etkisi yoktur. Yüksek  dozların kullanımı veya deriyi yeterli soğutmama deride yanıklara neden olabileceği gibi düşük dozların kullanımı ile değişik vücut alanlarında kıllarda tetiklenme olabilir veya etkisizlik görülebilir. Deri ve kıl  tipine uygun cihaz seçimi ve deneyimli bir uygulayıcıyla güvenli bir yöntemdir.

Günümüzde pek çok yerde lazer epilasyonun değişik fiyatlarla ve vaatlerle uygulanmaya çalışıldığını görmekteyiz. İşlemde seçilecek cihazın kalitesine ve sarfına da bağlı olmak üzere  lazer epilasyon maliyetli bir uygulamadır. Lazer epilasyon uygulama yapılacak kişinin genetik yapısına, ek bir hastalığın olup olmamasına, deri ve kıl tipi ve rengine göre değişiklikler gösterir. Yüzde yüz kıl kaybından  söz edilemez ve bitme garantili uygulama garantisi verilemez. Doktor tarafından kontrol ve takip edilmelidir. Şüphe uyandıracak fiyat farkları ve garanti vaatleri ile karşılaşıldığında bu durumların varlığı sorgulanmalıdır.