Botox İle Aşırı Terleme Tedavisi


Botulinum toxin ( botox, dysport ) ile aşırı terleme tedavisi

Aşırı terleme, pek çok insanın yaşadığı ve özellikle sosyal kaygılar nedeni ile gündelik hayat içinde çözüm üretmeye çalıştığı bir problem olmakla birlikte aşırı terlemeye neden olabilecek bir durumun varlığı mutlaka araştırılmalıdır. Aşırı terleme, tiroid fonksiyon bozuklukları yada bazı hastalıkların bir komponenti olabilmekle birlikte yapısal olarak da karşımıza çıkabilir. Aşırı terleme tedavisindeki yaklaşımlardan biri  botulinum toxin ( botox, dysport ) uygulamasıdır.

Botulinum toxin ( botox, dysport ) nedir ?

Botulinum toxin ( botox, dysport ) kas sinir kavşağında reseptör blokajı yaparak,  kasda geçici fonksiyon kaybına neden olan bir protein türüdür. Botulinum toxin ( botox, dysport ),  laboratuvar ortamında üretilmekte ve değişik konsantrasyonlarda bazı hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Tedavide ilk kullanıldığı alanlar şaşılık, nörolojik bazı hastalıklar ve ağrı tedavisidir. Sonrasında estetik amaçlı kırışıklık gidermede ve aşırı terleme tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır.

Botulinum toxin ( botox, dysport ) uygulaması aşırı terleme tedavisinde ne işe yarar ?

Botulinum toxin ( botox, dysport ) ter bezlerine ulaşan sinirlerin çalışmasını geçici olarak bloke ederek ter üretimini engeller.


Botulinum toxin ( botox, dysport ) aşırı terleme tedavisinde nasıl uygulanır ?

Aşırı terlemenin yaşandığı alana, yapılan iyot nişasta testi ile botulinum toxin ( botox, dysport ) uygulanacak alan tespit edilerek lokal anestezik krem sürülür. Lokal anestezik krem işlemin ağrısız uygulanmasını sağlar. Botulinum toxin ( botox, dysport ) ince, küçük iğnelerle tespit edilen aşırı terleme alanına deri içine enjekte edilerek uygulanır.

Botulinum toxin ( botox, dysport ) aşırı terleme tedavisinde hangi alanlara uygulanır ?

Botulinum toxin ( botox, dysport ) aşırı terleme tedavisinde, koltuk altı, avuç içi, ayak tabanı gibi aşırı terleme şikayetinin yaşandığı alanlara uygulanabilir.

Botulinum toxin ( botox, dysport )in  aşırı terleme tedavisinde etkinliği  ne zaman başlar ?

Botulinum toxin ( botox, dysport )in etkileri  aşırı terleme tedavisinde uygulamadan 3 gün sonra başlar, 2 haftada maksimum düzeye ulaşır. Etkinlik dokuda 4-8 ay devam eder.

Botulinum toxin ( botox, dysport ) ile aşırı terleme tedavisinden sonra nelere dikkat etmek gerekir ?

Botulinum toxin ( botox, dysport ) ile  aşırı terleme tedavisinden sonra kişi günlük hayatına devam eder.