Anti Aging Amaçlı PRP


PRP nedir?

prp (Platelet rich plasma) kanın platelet (trombosit)  yönünden zengin kısmını ifade eder.

plateletler ne işe yarar?

Plateletler pıhtılaşma mekanizmasında görev alan, hasarlı dokuda onarım başlatan, yara iyileşme sürecinde önemli rolü olan büyüme faktörlerini barındıran kan elemanlarıdır.

PRP nasıl hazırlanır?

prp kişiden alınan az miktardaki kanın özel bir işlemden geçirilmesi ile elde edilir ve yine kişiye napaj, intradermal gibi farklı enjeksiyon teknikleri ile verilir.

PRP hangi yöntemle uygulanır?

prp hazırlandıktan sonra ince ve küçük iğnelerle deri içine küçük noktalar halinde veya çöküntülere boylu boyunca verilebilir. Saç dökülmesi için uygulanacağında ise saçlı deriye yine mezoterapi şeklinde uygulama yapılır.

PRP  uygulamasında amaç nedir?

prp  uygulamasında amaç, plateletlerin içindeki büyüme faktörlerinin kan yoluyla dokulara ulaşan miktardan daha fazlasını uygulama yapılacak alana bırakmaktır.

PRP  hangi alanlara uygulanır?

prp bazı ortopedik hastalıklarda, diş implantlarında, iyileşmeyen yaralarda yara iyileşme sürecini hızlandırmak amaçlı kullanılmaktadır.

Estetik amaçlı prp  kullanımı

Estetik olarak olarak var olan iyilik halinin devamı için, cilt gençleştirmede, ince kırışıklıkların giderilmesinde, sivilce (akne) izi,  yara izi ve iyileşmeyen yaraların tedavilerinde,  saç dökülmesinde var olan folikülleri korumak, saç dökülmesini durdurmak amaçlı kullanılır.

Antiaging amaçlı prp uygulamasının sonucunda ne olur ?

Antiaging amaçlı PRP uygulandıktan sonra dermal tabakada fibroblast yapımı artar. Artan fibroblast aktivitesi kolajen ve elastin sentezlenmesini uyarır. Doku arası madde yapımı artar, yara iyileşme süreci kısalır, dolayısı ile deride yenilenme süreci başlar. PRP yenilenmesini istediğimiz tüm deri alanlarına uygulanabilir.

prp kimlere uygulanmaz ?

prp , trombositopeni ile seyreden hastalıklarda, kan sulandırıcı tedavi alanlara, kronik enfeksiyon varlığında, işlem alanında aktif enfeksiyon varlığında, kolajen doku hastalıklarında, kanser varlığında, gebelik ve emzirme döneminde uygulanmaz.