Dudak zaman içinde…

Dudaklar yüzümüze bakıldığında ilk dikkat çeken bölgelerdendir. Bazen ilerleyen yaşımız nedeniyle dudak volümü azalır, üst ve alt dudak birleşimi aşağı doğru döner bazen de yapısal olarak yüz hatlarımıza oranla incedir ya da asimetriktir.

Dudakda volüm eksikliğinin veya asimetrinin çözümü ne olabilir ?

Günümüzde,  dudakda volüm eksikliğini veya dudak asimetrisi sorunlarını çözmede hyaluronik asit dolguları kullanabiliyoruz.

Hyaluronik asit dolgu nedir?

Hyaluronik asit dolgular vücumuzun ana yapıtaşlarından olan hyaluronik asitlerin laboratuvar ortamında çapraz bağlanmasıyla elde edilir.

Dudak dolgusunda hangi hyaluronik asit dolgular tercih edilir ?

Dudak dolgusu planlarken, dudaktaki problemlere göre, dudak yapısına uygun olarak üretilmiş dolgular tercih edilir.

Dudak dolgusu planlarken nelere dikkat edilmeli ?

Dudak dolgusu planlanırken dudağın yapısına, asimetrilerine, dudağın yüze, üst dudağın alt dudağa oranına dikkat edilmelidir. Her yüzün ihtiyacı olan dudak volümü ve şekli farklıdır dolayısıyla dudak dolgusu planlaması kişiye özel olmalıdır. Amaç yüzün planı ile uyumlu, doğal bir volüm oluşturmak ve var olan asimetrileri gidermektir.

Dudak dolgusu nasıl uygulanır ?

Dudak dolgusu için üretilmiş enjektöre çekili formda hyaluronik asitin,  dudakda verilmek istenen şekle göre enjeksiyonu ile uygulanır.

Dudak dolgusu uygulaması  ağrılı mıdır ?

Dudak dolgusu, öncesinde 30 dakika topikal anestezik kremlerin uygulanması veya lokal anestezi yapılması ile uygulanır. Dolayısı ile dudak dolgusu işlemi ağrısız gerçekleştirilebilir.

Dudak dolgusunun kalıcılık süresi nedir, ne zaman erir ?

Dudak dolgusunun uygulama sonrası kalıcılığı kullanılan materyale göre ve kişiden kişiye değişmektedir.

Dudak dolgusu uygulaması sonrasında nelere dikkat etmek gerekir ?

Dudak dolgusu uygulaması sonrasında üç gün kadar dudakları büzecek yada aşırı açacak hareketlerden, aşırı sıcak yada aşırı soğuk temaslardan kaçınmak gerekmektedir. Biz hekimler, bazen kişiye özel ek önlemler almak isteyebiliriz.