Dövme Silme

Dövme renk veren pigment hücrelerinin cildin dermis tabakasına iğne ve benzeri cihazlarda uygulanmasıdır. Dövme yapımı sırasında oluşan deri travması deri yüzeyinde kalıcı izlere neden olabileceği gibi uzun dönemde tetikleyebileceği  birtakım mekanizmalarla deride kontrolsüz hücre bölünmelerine neden olabilir. Dövme yapımında kullanılan boyaların içerikleri erken ve geç dönem bir takım reaksiyonlara neden olabilir. Erken dönemde özellikle kırmızı boyaların bazılarının kullanımıyla allerjik reaksiyonlar gelişebilmekte geç dönemde ise kanserojen özellikleri olduğu gösterilmiş birtakım boyalarla deride kontrolsüz hücre bölünmesi tetiklenebilmektedir. Bazen derimiz kendisine yabancı olan dövme boyasına karşı bir yabancı cisim reaksiyonu geliştirir.

Dövmenin uygulandığı vücut alanının ve çevre alanın dezenfeksiyonundan , kullanılan iğnelerin ve cihazların sterilizasyonundan emin olunmadığı durumlarda uçuk gibi erken , hepatitler ve Hıv gibi kronik enfeksiyonların bulaşından söz edilebilebilir. Dövmenin uygulandığı alanda bazı derilerde kişisel farklılıklar nedeniyle travmatize uygulamaya karşı abartılı iyileşme yanıtı gelişebilir ki bu reaksiyonla en sık boyun , göğüs gibi vücut alanlarında karşılaşılır.
Dövme silmede q switch lazerler kullanılır. Bu lazerin teknolojisi gereği lazer ışığı deri yüzeyine zarar vermeden deriye işlenmiş dövme boyasına ulaşır ve boya hücrelerini çevre dokuya zarar vermeden küçük parçalara ayırır . Dolayısıyla vücut savunma sistemi hücreleri küçük parçalara ayrılan boya hücrelerini daha kolay emer. Dövme silmede kullanılan lazerlerin teknolojileri gün geçtikçe ilerlemekle beraber koyu renklerdeki dövme boyasını silmekteki başarıyı mor, sarı, beyaz gibi açık renklerde gösterememektedirler.

(Not: dövme yaptırmayı düşünenlere ileride sindirmek ihtimali olan hallerde dövme silme işleminin başarının iyi olabilmesi için bu renklerden uzak durmalarını tavsiye ederim.)

İşlem başarısı ve hızı , dövme yapımında kullanılan boyanın özelliklerine, yapılış tekniğine, vücut bağışıklık sisteminin çalışma farklılıklarına göre değişir. İşlem 3- 20 seans sürebilir. Seans aralıkları  ortalama 6 haftadır. İşlem ağrısı , kişinin ağrı eşiğine göre farklılık göstermekte beraber işlem öncesi kullanılan anestezik krem ve işlem sırasında kullanılan soğutucu ağrıyı önemli ölçüde azaltır.