Botox ile Kırışıklık Tedavisi

Botulinum toxin (botox, dysport) nedir?

Botulinum toxin (botox, dysport) kas sinir kavşağında reseptör blokajı yaparak, kasda geçici fonksiyon kaybına neden olan bir protein türüdür. Botulinum toxin (botox, dysport), laboratuvar ortamında üretilmekte ve değişik konsantrasyonlarda bazı hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Tedavide ilk kullanıldığı alanlar şaşılık, nörolojik bazı hastalıklar ve ağrı tedavisidir.

Botulinum toxin (botox, dysport) nasıl etki eder?

Botulinum toxin (botox, dysport) in, estetik amaçlı kullanımı kas hareketlerine bağlı gelişen kırışıklıkların giderilmesi amacıyla başlamıştır. Botulinum toxin (botox, dysport) uygulamasında botulinum toxin (botox, dysport), çok küçük miktarlarda kas içine enjekte edilerek kasın kasılması engellenir. Kasılması engellenmiş kasın üzerindeki derinin rahatlaması ile beraber derinin üzerindeki ince kırışıklıklar ortadan kalkar,  daha derin kırışıklıkların görünümünde ise yüzeyelleşerek düzelme görülür. Böylece kas hareketlerine bağlı kırışıklıkların ortadan kaybolması sağlanır.

Botulinum toxin (botox, dysport) ile kırışıklık tedavisi nasıl uygulanır?

Botulinum toxin (botox, dysport) ile kırışıklık tedavisinde toxin,  ince ve küçük iğnelerle, mimik kaslarının içine enjekte edilir. Botulinum toxin (botox, dysport) ile terleme tedavisinde ise, nişasta iyot testi ile belirlenen aşırı terleme alanlarına deri içine yapılır. Uygulamadan belli bir süre önce anestezik krem sürülmesi  uygulamanın ağrısız geçmesini sağlar. Tedavi 5- 10 dakika sürer.

botoks nişantaşı


Botulinum toxin (botox, dysport) ile kırışıklık tedavisinin etkisi ne zaman görülmeye başlanır?

Kaslarda etki 3-5 günde ortaya çıkmaya başlar. Ancak asıl 10-15 gün içinde botulinum toxin (botox, dysport) in etkileri dokuda maksimum düzeye ulaşır.

Botulinum toxin (botox, dysport) in etkinliği ne kadar sürer?

Botulinum toxin (botox, dysport) uygulamalarında etkinlik 4-8 ay sürer. Tekrarlayan uygulamalarda etkinlik süresi uzar. Tekrarlanmaz ise uygulama öncesindeki gibi kaslar eski fonksiyonlarını kazanır.

Botulinum toxin (botox, dysport) nerelere uygulanır?

  • Göz çevresindeki mimik çizgileri (kaz ayakları)
  • Alın ve kaş arasındaki kırışıklıklar
  • Dudak çevresi kırışıklıkları
  • Boyun bölgesi kırışıklıkları
  • Aşırı terleme tedavisinde koltul altı, avuç içi, ayak tabanı

Botulinum toxin (botox, dysport) uygulama sonrası nelere dikkat etmek gerekir ?

Botulinum toxin (botox, dysport) uygulama sonrası, kişi günlük hayatına devam edebilir. Enjeksiyon alanında oluşacak kızarıklık dakikalar içinde geriler. Botulinum toxin (botox, dysport) uygulanan alanlara masaj yapılmamalı ve 4 saat kadar yatılmamalıdır.