Saç Mezoterapisi


Saç dökülmesi ve saç mezoterapisi

Saç dökülmesinde nedenin saptanması ve bu nedene yönelik tedavi planlanması gerekir. Saç dökülmesinde,  tiroid fonksiyon bozukluğu, bazı vitamin ve minerallerin eksikliği, kansızlık ve kansızlığa neden olabilecek bazı hastalıklar,  hem erkekleri hem de kadınları etkileyebilen hormonal kaynaklı durumlar, nedenler arasında sayılabilinir. Bazen yapılan tüm tetkiklerin sonucunda herhangi bir neden saptanamaz. Bu durumlarda mevsim geçişleri yada sıkıntı stres gibi faktörler de hatırlanmalıdır. Nedene yönelik tedavi verilmesiyle birlikte yada neden saptanamadığı durumlarda saçlı deriye ve kıl köklerine yardım edebilme yollarımızdan biri saç mezoterapidir.

Saç dökülmesinde, saç mezoterapisi ne içerir?

Saç dökülmesinde uygulanan saç mezoterapisi vitamin, mineraller, aminoasitler ve antioksidanlar ile birlikte doku düzenleyiciler içerebilir.

Saç dökülmesinde, saç mezoterapisi ne işe yarar?

Saç dökülmesinde, saç mezoterapisi uygulaması ile dokunun kan dolaşımı artar, dolayısıyla kıl kökünün beslenmesi artar, beslenmesi artan kıl kökünün dokuda kaldığı süre uzamaya başlar. Yitirilmemiş köklerde yeniden canlanma ve kıllarda artış gözlemlenebilir.

Saç dökülmesinde, saç mezoterapisi nasıl uygulanır?

Saç dökülmesinde, saç mezoterapisi ince, küçük iğnelerle hazırlanan mezoterapi karışımının deriye enjeksiyonu ile uygulanır.

Saç dökülmesinde saç mezoterapisi ağrılı mıdır?

Saç mezoterapisi uygulamasında mezoterapi tabancalarının kullanımının hayatımıza girmesi işlemin ağrısız geçmesini dolayısı ile hem hastanın hem de uygulayıcı hekimin daha konforlu bir tedavi süreci yaşamasını sağlamıştır.

Saç dökülmesinde, saç mezoterapisi kaç seans uygulanmalıdır?

Saç dökülmesinin nedenine yönelik tedavi planı yapılmalı ve seans sayısı buna bağlı düzenlenmelidir. Mevsimsel geçişe bağlı bir saç dökülmesinde 6 seans yeterli olmakla birlikte herhangi bir hastalığa eşlik eden durumlarda asıl tedaviyle eş zamanlı uygulanmak kaydı ile 6-10 seans uygulanmalı ve tedavi aralarında değerlendirilmelidir. Ancak dökülme kadın yada erkek tipi androgenetik alopesi ise yani dökülme hormon kaynaklı ise tedavi en az 10 seans düzenlenmeli ve devamında seans aralıkları olabildiğince açılarak devam edilmelidir.

Dolayısı ile saç dökülmesinde,  saçlı deriyi, kıl yapısını ve dökülmenin nedenini saptayabilmek için değerlendirilmeniz hareket noktası olmalıdır.

Saç dökülmesinde, saç mezoterapisi ve PRP ( platelet rich plasma ) birlikte uygulanabilir mi?

Saç dökülmesinde, saç mezoterapisi ve PRP ( platelet rich plasma )  kombine edilerek uygulanabilir. Ardışık seanslarda saç mezoterapisi ve PRP ( platelet rich plasma )  nin uygulanması ile hem dokunun ihtiyacı olan vitaminler ve mineraller sağlanmış hem de PRP ( platelet rich plasma )  ile normalde izole olamayacak kadar büyüme faktörü izole edilip saçlı deriye enjekte edilmiş, dolayısıyla etki arttırılmış olur.