Leke Mezoterapisi

Deri üzerindeki koyu bir renk değişikliği doğuştan olabileceği gibi sonradan  güneş lekesi, yaşlılık lekesi, hamilelik lekesi, sivilce sonrası izlerle beraber leke, çillenme, herhangi bir deri hasarlanması sonrası gelişen leke, iyi veya kötü huylu deri tümörü olabilir. Lekede tedavi planlamadan önce lekenin teşhisi doğru yapılmalıdır. Leke dermatolog tarafından değerlendirilmelidir.

Leke mezoterapisi nedir?

Leke mezoterapisi, leke tedavisinde kullanılan bazı etken maddelerin lekeli deri alanına ince ve küçük iğnelerle enjekte edilmesidir.

Leke mezoterapisinde kullanılan maddeler nelerdir?

Leke mezoterapisinde en sık kullanılan etken maddeler, vitamin C, multivitamin kokteylleri, traneksamik asit, glutatyon ve doku yapılandırıcılarıdır.

Leke mezoterapisi hangi sıklıkla ve kaç seans uygulanır?

Leke mezoterapisi, haftada veya iki haftada bir sıklıkla ve 4-6 seans uygulanır. Herhangi bir yöntemle kombine edilecekse uygulama aralıkları ve seans sayısı değişkenlik gösterebilir.

Leke mezoterapisi hangi yöntemlerle kombine edilebilir?

Leke mezoterapisi, topikal leke tedavilerinden kimyasal, enzimatik peelinglerle, renk açma özelliği olan sürme ilaçlarla, lazer tedavileri ile yada doku yenileme özelliği olan PRP gibi uygulamalarla uygun aralıklarla planlamak koşulu ile kombine edilebilir.

Lazerli tedavilerde lekeye göre uygun tedavi lazeri seçilir. Bazen hem lekeye etkili olabilecek hem de kollajen uyarımı sağlamada etkili erbiyum veya karbondioksit fraksiyonel lazerler kullanılırken bazen özellikle güneş, yaşlılık  lekelerinde sadece leke üzerine uygulama ile tedavi gerçekleştiren Q switch  lazerler kullanılır.

Leke mezoterapisi sırasında ve sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Leke oluşumunda ve artışında güneşin rolü nedeniyle güneşden doğru korunma bütün leke tedavilerinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Güneşden  sadece güneş ışınlarının yoğun olduğu yaz aylarında değil karlı kış aylarında da yansıyan UV nedeniyle sürekli korunulmalıdır. Güneşden koruyucu kremlerin etkinlikleri 3-4 saat sürer ve su,ter temasıyla azalır dolayısıyla sık sık tekrar edilmelidir. Bu önlemler lekelerin koyulaşmasını ve yenilerinin oluşmasını önler ancak var olan leke ile mücadelede bir takım tedaviler uygulamak gerekebilir. Tedavide önemli olan nokta lekenin doğru tanınmasıdır.