Derimiz zaman içinde, yaş aldıkça,  üzerindeki değişiklikleri görerek takip edebildiğimiz bir organımızdır. Derimiz doğduğumuz andan itibaren,  yaşlanma süreci içine girer ancak bu süreç, yirmili yaşlara kadar gelişim yönünde devam ederken sonrasında gerileme başlar. Derimiz aslında  yaşlanma süreci içindedir ancak biz, kırışıklık gibi dramatik farkları gözlemlediğimiz anda telaşlanmaya başlarız.

Bu sürece  doğru uygulamalar ile olumlu katkıda bulunabilmek için,  bu sürece etki eden faktörleri ve derideki değişiklikleri iyi bilmek gerekmektedir. Genetik faktörlerin yaşlanma sürecine etkisini  değiştirmek  mümkün değildir.

Yaşlanma sürecine etkisi olan çevresel faktörler ise başta güneş ışını olmak üzere düzensiz, yanlış beslenme, sigara, alkol, madde kullanımı ve egzersizden uzak yaşam, aşırı stres olarak sıralanabilir.  Çevresel faktörlerin etkisiyle genetik zemindeki  yaşlanma sürecinin başlaması hızlanabilir veya yavaşlayabilir. Geçen zaman içinde, derideki kolajen ve elastin liflerin sayısında ve yapımında azalma, incelme, elastikiyet kaybı, kuruma dolayısıyla sarı- soluk yada koyu renk değişiklikleri, ince veya derin zamanla sayıları artan kırışıklıklar görülür.

Günümüzde yaşlanma sürecini, yavaşlatmak yada karşı koymaya çalışmak adına farklı pek çok yöntem uygulanmaktadır. Bu yöntemlerin arasında üst sıralarda yer alan, dokudaki volüm kaybını yerine koymaya çalışan ve beraberinde dokunun nemlilik oranını da artıran uygulamalardan biri de hyaluronik asit dolgu uygulamalarıdır.

Dolgu nedir ? Hyaluronik asit nedir? Hyaluronik asit dolgu nasıl üretilir?

Derimizin ana yapıtaşlarından biri olan hyaluronik asit bir şeker türevidir ve aynı zamanda derinin su tutma kapasitesinden sorumludur. Zamanla dokuda azalan hyaluronik asit miktarını yerine koymak için geliştirilen, hyaluronik asit dolgular, laboratuvar koşullarında hayvansal kaynak kullanılmadan elde edilir.  Her geçen gün gelişen üretim teknikleri ile çapraz bağlarla bağlanarak oluşturulan  hyaluronik asit dolgular,  enjektöre çekili uygulamaya hazır  forma getirilir.

Hyaluronik asit dolgular hangi alanlara uygulanır ?

Zamanla oluşan hacim kayıplarının giderilmesinde, yüz kontürünün düzeltilmesinde, kırışıklıkların giderilmesinde ve bazen de dudak gibi dokularda volüm artışını sağlamada hyaluronik asit dolgu maddelerinden faydalanıyoruz.

Hyaluronik asit dolguların avantajı nedir ?

Günümüzde hyaluronik asit dolguların en çok tercih edilme nedeni  daha önce uygulanan kollajen enjeksiyonlarında karşılaşılan alerjik sorunlar görülmeksizin hacim kazandırmasıdır.  Bununla birlikte,  bazı hyaluronik asit dolgu ürünlerinde çapraz bağlı hyaluronik asitin yanında çapraz bağlı olmayan hyaluronik asitin, bulunması derinin nemlenmesine ve  su tutma kabiliyetini yeniden kazanmasına neden olur. Kısa bir zamanda, ağrısız uygulanabilir olması sayılabilecek diğer avantajlarındandır.

  • Yüz dolgusu,
  • yanak dolgusu,
  • gözaltı dolgusu,
  • dudak dolgusu,
  • vücut dolgusu.