Saç Dökülmesinde PRP

PRP NEDİR?

PRP (PLATELET RİCH PLASMA) kanın platelet (trombosit) yönünden zengin kısmını ifade eder.

PLATELETLER NE İŞE YARAR?

Plateletler pıhtılaşma mekanizmasında görev alan, hasarlı dokuda onarım başlatan, yara iyileşme sürecinde önemli rolü olan büyüme faktörlerini barındıran kan elemanlarıdır.

PRP NASIL HAZIRLANIR?

PRP kişiden alınan az miktardaki kanın özel bir işlemden geçirilmesi ile elde edilir ve yine kişiye napaj, intradermal gibi farklı enjeksiyon teknikleri ile verilir.

PRP HANGİ YÖNTEMLE UYGULANIR?

PRP hazırlandıktan sonra ince ve küçük iğnelerle deri içine küçük noktalar halinde veya çöküntülere boylu boyunca verilebilir. Saç dökülmesi için uygulanacağında ise saçlı deriye yine mezoterapi şeklinde uygulama yapılır.

PRP UYGULAMASINDA AMAÇ NEDİR?

PRP uygulamasında amaç, plateletlerin içindeki büyüme faktörlerinin kan yoluyla dokulara ulaşan miktardan daha fazlasını uygulama yapılacak alana bırakmaktır.

PRP HANGİ ALANLARA UYGULANIR?

PRP bazı ortopedik hastalıklarda, diş implantlarında, iyileşmeyen yaralarda yara iyileşme sürecini hızlandırmak amaçlı kullanılmaktadır.

ESTETİK AMAÇLI PRP KULLANIMI

Estetik olarak olarak var olan iyilik halinin devamı için, cilt gençleştirmede, ince kırışıklıkların giderilmesinde, sivilce (akne) izi, yara izi ve iyileşmeyen yaraların tedavilerinde, saç dökülmesinde var olan folikülleri korumak, saç dökülmesini durdurmak amaçlı kullanılır.

SAÇ DÖKÜLMESİNDE PRP UYGULAMASININ ETKİSİ NEDİR ?

Saç dökülmesinin tanısı için kişi değerlendirildikten ve nedeni tespit edildikten sonra tedavi planı yapılabilir. Androgenetik alopesi (hormona bağlı saç dökülmesi) de, mevsimsel dökülmelerde, diğer tüm sistemik dökülme durumlarında tedaviye destek olarak uygulanabilir. PRP saçlı deride sinyal ileti yolaklarını aktive ederek hücrelerin yaşam sürelerini uzatır, kıl döngüsündeki yapım fazını uyarır ve kıl foliküllerinin etrafındaki damar ağını arttırır.

PRP KİMLERE UYGULANMAZ ?

PRP , trombositopeni ile seyreden hastalıklarda, kan sulandırıcı tedavi alanlara, kronik enfeksiyon varlığında, işlem alanında aktif enfeksiyon varlığında, kolajen doku hastalıklarında, kanser varlığında, gebelik ve emzirme döneminde uygulanmaz.