Enzim peeling (Cosmelan – Dermamelan) nedir?

Enzim peeling (Cosmelan – Dermamelan) azeleik asit, kojik asit, askorbik asit ve fitik asit etken maddelerinin, yardımcı maddelerle birlikte dengeli karışımından oluşan bir maske (leke maskesi ) uygulamasıyla başlayan, devamında aynı etken maddeleri içeren devam kremi ve yapılandırıcıların da kullanıldığı bir prosedürdür.

Enzim peeling (Cosmelan – Dermamelan) etki mekanizması nedir?

Enzim peeling (Cosmelan – Dermamelan) in içerdiği güçlü leke açıcılar aynı zamanda deriye rengini veren moleküllerin yapım hızını azaltacak, bloke edecek şekilde enzim baskılaması yapar. Enzim peeling ismini de buradan alır. İçerdiği asitlerin ve vitaminlerin,  güçlü antioksidan ve kolajen üretici özellikleri de dokunun renginin yapılanarak açılmasını sağlar. Asıl etkisini soyulma ile değil doku içinde enzim blokajı ile gösterir. Deri yüzeyinde tedavi başlangıcında yaşanan hafif soyulmalar ile ise deri yüzeyindeki renk hücre yoğunluğunu azaltır.

Enzim peeling (Cosmelan – Dermamelan) hangi durumlarda uygulanır ?

Enzim peeling (Cosmelan – Dermamelan) melazma (kloazma, gebelik maskesi ), postinflamatuar hiperpigmentasyon dediğimiz geçmişde oluşmuş ve izi kalmış bir durumun izinin tedavisinde kullanılabilir. Ancak önemli olan nokta lekenin tanısının doğru konmasıdır dolayısıyla leke mutlaka dermatolog kontrolünden geçmelidir.

Enzim peeling (Cosmelan – Dermamelan) nasıl uygulanır ?

Enzim peeling ( Cosmelan – Dermamelan ) derinin degrade edici solüsyonla temizlenmesi ve hazırlanmasının ardından hekimin maske uygulaması ile klinik şartlarda başlar. Hekim, deri tipine göre beklenilecek zamana karar verir ve bu sürenin sonucunda maske yıkanarak çıkarılır. Ardından tedavi devamında kullanılacak devam ürünleri kullanılmaya başlanır.

Enzim peeling (Cosmelan – Dermamelan) uygulaması sonrası deride ne gibi değişiklikler olur ?

Maske deriden uzaklaştırıldıktan sonra, uygulama alanında kızarıklık,  yerini birkaç gün içinde pembeliğe bırakırken deride hafif soyulmalar yaşanır. Bir haftadan sonra derideki pembeliğin geçmesi ile beraber lekelerde kaybolma gözlenmeye başlanır. Bir ay gibi bir zaman sonra %90 civarında iyilik hali elde edilebilir.

Enzim peeling (Cosmelan – Dermamelan) uygulama öncesi nelere dikkat etmek gerekir ?

Enzim peeling ( Cosmelan – Dermamelan ) uygulamasından iki hafta öncesinde tahrişe neden olacak uygulamalar kesilmelidir, erkek hastalar için en son iki gün önce tıraşa izin verilir.

Enzim peeling ( Cosmelan – Dermamelan ) uygulamadan hemen sonra nelere dikkat etmek gerekir ?

Enzim peeling ( Cosmelan – Dermamelan ) maskesi deriden temizlendikten sonra yapılandırıcılar ve güneş koruyucular ile deri yatışırken hekim devam tedavisinin planını yapar. Uygulama sonrası özellikle ilk 24 saat kızarıklık, hafif ödem, yanma hissinin olması normaldir.

Enzim peeling ( Cosmelan – Dermamelan ) uygulamasından sonra 30 gün içinde nelere dikkat etmek gerekir ?

Enzim peeling ( Cosmelan – Dermamelan ) uygulamasının ardından bir ay boyunca, sauna, buhar banyosu, solaryum, başkaca soyucu tedaviler, uygulama alanına epilasyon önerilmez. Güneş koruyucu kremlerin kullanımı her leke tedavisinin vazgeçilmez bir parçasıdır ve 2-3 saatte bir tekrarlanmalıdır.

Enzim peeling ( Cosmelan – Dermamelan ) kimlere yapılamaz ?

Enzim peeling ( Cosmelan – Dermamelan ) uygulama alanında açık yaraların, aktif enfeksiyonun var olduğu durumlarda, akne rozasea hastalarında, kanser hastalarında, kronik enfeksiyon varlığında, gebelikde ve emzirme döneminde uygulanmaz.

Enzim peeling (Cosmelan – Dermamelan) sisteminin avantajları nelerdir?

Enzim peeling (Cosmelan – Dermamelan) uygulama sonrası hasarın uzun sürmemesi, TCA içermediği için yan etkinin minimum olması ile tedaviye tam uyum sağlanacak şekilde güneşden korunmanın sağlandığı durumlarda yılın her mevsimi uygulanabilir.